• Nowa w Szwecji

Jak i Dlaczego Szwedzi Praktykowali Social Distancing Zanim Stało Się To "Modne"?

Szwecja idzie pod prąd w kwestii walki z koronawirusem i nie wprowadziła tzw. lockdown'u. Decyzja ta oparta jest na przewidywaniach i wyliczeniach naukowców, ale w dużej mierze również na bardzo specyficznych uwarunkowaniach społecznych, kulturowych oraz demograficznych w Szwecji. To dobra okazja, aby "wytknąć" Szwedom te osobliwości.👉 Statystycznie, strefa osobista mieszkańca Szwecji, której nie należy naruszać podczas kontaktów w cztery oczy, to 1,5 metra. W przypadku kiedy stanie się zbyt blisko drugiej osoby, robi się bardzo niezręcznie, a nawet można zostać upomnianym. W Szwecji obecnie krąży żart, który tak naprawdę nie jest żartem: gdy w końcu zniesie się zalecenie odnośnie trzymania co najmniej metrowego dystansu w przestrzeniach publicznych, Szwedzi w końcu będą mogli wrócić do swoich standardowych 2 metrów dystansu.

👉 Ponad 85% wszystkich transakcji płatniczych w Szwecji to transakcje bezgotówkowe. Szwecja to też kraj "samoobsługowy" i "bezkontaktowy" - znaczna część zakupów towarów czy usług nie wymaga kontaktu międzyludzkiego.

👉 Gospodarstwa jednoosobowe stanowią około 40% wszystkich gospodarstw domowych w Szwecji. W samym Sztokholmie - ponad 50%.

👉 W Szwecji w zasadzie nie ma domów wielopokoleniowych. Młodzi Szwedzi wyfruwają z gniazda średnio w wieku 19 lat (średnia europejska to 26 lat), zaś rodziny zakładają zwykle po ustatkowaniu się (średni wiek pierworódek w Szwecji to 29 lat).

👉 Częstotliwość widywania się z rodzicami czy dziadkami jest zdecydowanie niższa, niż ta przyjęta w Polsce albo krajach południowych. Bardzo często Szwedzi widują się ze swoimi wstępnymi tylko z okazji świąt czy urodzin, nawet jeśli mieszkają w jednym mieście.

👉 Starsi ludzie zwykle mieszkają sami, a gdy nie radzą sobie, zupełnie normalną praktyką jest mieszkanie w domu opieki. Nikt ich tam nie "oddaje" - zwykle sami rezerwują sobie miejsce w takiej placówce z odpowiednim wyprzedzeniem. Starsi ludzie głównie spotykają się w gronie rówieśników.

👉 Liberalne zasady w kwestii zwolnienia chorobowego (wcześniej płatne 80% pensji od drugiego dnia choroby, zwolnienie od lekarza wymagane dopiero po tygodniu, teraz: płatne 80% pensji od pierwszego dnia, wymagane zwolnienie po trzech tygodniach) powodują, że Szwedzi raczej nie mają tendencji do chodzenia do pracy, gdy są chorzy. Kto ma Szweda na chacie, ten wie - a to paluszek, a to główka...

👉 Według statystyk Internet Stiftelsen, ponad dwóm trzecim szwedzkich pracowników zdarza się pracować z domu od czasu do czasu, a jedna trzecia robi to regularnie.

👉 Średnia gęstość zaludnienia w Szwecji to 23 osoby na kilometr kwadratowy. Dla porównania, w Polsce to 123 osoby na kilometr kwadratowy.


Kolejny aspekt, który należy wziąć pod uwagę, poddając krytyce szwedzką strategię walki z koronawirusem, to poziom zaufania społecznego. Więcej w artykule: Zaufanie Społeczne w Szwecji: Jak Przejawia Się "Tillit"?


Chociaż takie uwarunkowania zdecydowanie wpływają korzystnie na przebieg rozprzestrzeniania się drobnoustrojów, to generalnie wiążą się z innymi, często mało chwalebnymi, skutkami. Jakimi? Zapraszam do moich wyróżnionych stories "Samotność" na moim instagramowym profilu. Tam również znajdziecie więcej aktualnych informacji i komentarzy na temat tego, co dzieje się w Szwecji!

1327 wyświetleń