• Nowa w Szwecji

Podróże Szwecja <-> Polska w Czasach Covid-19 (Samolot Czy Prom?)

Nasz zapał do podróżowania ucierpiał w tym roku z wiadomych względów i wiele osób odkłada swoje plany podboju świata na później. Jednak podróże między Polską a Szwecją są specyficzne, ponieważ w dużej większości są to podróże wynikające z konieczności – w Szwecji mieszka i pracuje ponad sto tysięcy Polaków! Niezależnie od tego, czy są to podróże służbowe czy odwiedziny u rodziny, w dzisiejszych czasach wyglądają one nieco inaczej. Jak więc podróżuje się między Polską a Szwecją w czasach pandemii?UPDATE maj 2021


Wjazd do Szwecji

Rząd szwedzki zdecydował, że osoby, które są obcokrajowcami i chcą podróżować do Szwecji, muszą mieć negatywny wynik testu na obecność covid-19. Podróżny musi być w stanie przedstawić na granicy zaświadczenie potwierdzające negatywny wynik testu. Pomiędzy pobraniem próbek a przekroczeniem granicy może upłynąć maksymalnie 48 godzin.


Zatwierdzone są następujące rodzaje testów dla covid-19: test antygenowy, test PCR, test LAMP i test TMA.


Certyfikat musi zawierać następujące informacje, aby był ważny:

 • Imię i nazwisko osoby, która była poddana testowi

 • Czas pobrania próbek

 • Jaki rodzaj testu został wykonany

 • Wynik testu

 • Nazwa, numer telefonu i adres wystawcy certyfikatu lub laboratorium, które przeprowadziło badanie.

Informacje muszą być jasno określone w języku szwedzkim, angielskim, norweskim, duńskim lub francuskim.


Uwaga! Zaświadczenie o wyniku testu na przeciwciała i zaświadczenie o szczepieniu NIE ZWALNIAJĄ z wymogu okazania negatywnego wyniku testu na covid.Szwedzka Agencja Zdrowia Publicznego zaleca, aby wszyscy podróżujący do Szwecji, niezależnie od obywatelstwa, sprawdzili się przy wjeździe i unikali kontaktów przez siedem dni. Ma to zastosowanie niezależnie od tego, czy jesteś objęty wymogiem przedstawienia negatywnego testu COVID-19 przed przystąpieniem, czy nie.


Obywatele Szwecji mają zawsze prawo wjazdu do Szwecji. Jednak Szwedzi, którzy byli za granicą, muszą przestrzegać zaleceń Szwedzkiej Agencji Zdrowia Publicznego w sprawie badań i kwarantanny po wjeździe, które to zalecenia mają na celu ograniczenie rozprzestrzeniania się infekcji.


Wszystkie inne narodowości muszą być w stanie przedstawić negatywny wynik testu na obecność trwającego zakażenia COVID-19, który został przeprowadzony w ciągu 48 godzin przed przybyciem, z pewnymi wyjątkami.


Wyjątkami są:

 • osoby poniżej 18 roku życia

 • personel w sektorze transportowym

 • żeglarze

 • osoby z pilnymi powodami rodzinnymi (pogrzeb, narodziny, zgon albo poważna choroba członka rodziny etc.)

 • osoby potrzebujące ochrony międzynarodowej lub mające inne powody humanitarne

 • osoby, które mają status stałych mieszkańców Szwecji (wymagane jest przedstawienie dowodu na zamieszkanie w Szwecji, np. id-kort, personbevis ze Skatteverket, umowa najmu mieszkania etc.)

 • osoby, które mają prawo pobytu lub zezwolenie na pobyt w Szwecji (karta stałego pobytu)

 • obywatel Zjednoczonego Królestwa lub członek rodziny takiego obywatela, pod warunkiem że jest objęty art. 10 Umowy o wystąpieniu Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej z Unii Europejskiej i Europejskiej Wspólnoty Energii Atomowej ze względu na pobyt w Szwecji.

Udowodnienie wyjątku

Należy pamiętać, że jako podróżny jesteś odpowiedzialny za udowodnienie swojego prawa do zwolnienia od posiadania negatywnego testu podczas kontroli granicznej, na przykład za pomocą:

 • świadectwa pracy lub służby (anställningsbevis, tjänstgöringsintyg),

 • informacji o wypłacie (lönebesked),

 • świadectw urodzenia lub adopcji,

 • zaświadczeń lekarskich,

 • zaproszenia na pogrzeb,

 • aktu zgonu,

 • zaświadczenia o narodzinach dziecka (intyg från mödravård),

 • wypisu z rejestru ludności (utdrag ur folkbokföringen, personbevis).

Wjazd do Polski


Wprowadzone zostały kolejne obostrzenia na granicach wewnętrznych UE/Schengen:

- osoby przekraczające morski odcinek granicy Rzeczypospolitej Polskiej korzystające z regularnych połączeń promowych oraz odcinek lądowy granicy Rzeczypospolitej Polskiej z Republiką Czeską, Republiką Litewską, Republiką Federalną Niemiec lub Republiką Słowacką, (niezależnie od środka transportu, którym się przemieszczają lub pieszo):

 • w celu udania się do swojego miejsca zamieszkania lub pobytu na terytorium RP są zobowiązane poddać się kwarantannie poprzez zgłoszenie za pośrednictwem infolinii do Głównego Inspektora Sanitarnego, nr na infolinię sanepidu +48 22 25 00 115. Osoby te, jeżeli posiadają negatywny wynik testu diagnostycznego w kierunku SARS-CoV-2 wykonanego, przed przekroczeniem granicy, w okresie 48 h są zwolnione z kwarantanny;

 • w celu innym niż w pkt 1 mają obowiązek posiadać negatywny wynik testu diagnostycznego w kierunku SARS-CoV-2 , wykonany w okresie 48 h przed wjazdem.

Natomiast osoby podróżujące statkiem powietrznym z krajów strefy Schengen, mają obowiązek posiadać negatywny wynik testu diagnostycznego w kierunku Sars-Cov-2, który powinni okazać na żądanie funkcjonariusza Straży Granicznej. Wynik testu, w języku polskim lub angielskim, musi być uzyskany w okresie 48 godzin przed przekroczeniem granicy. Z obowiązku posiadania negatywnego wyniku testu zwolnieni są podróżni, o których mowa w § 3 ust. 1 oraz ust. 2 pkt 2, 3, 14 i 19.


Okres odbycia kwarantanny ulega skróceniu w przypadku uzyskania negatywnego wyniku testu w kierunku Sars-Cov-2, wykonanego w okresie 48 godzin po przekroczeniu tej granicy. Obowiązek odbycia kwarantanny uznaje się za zrealizowany z chwilą wprowadzenia negatywnego wyniku testu przez medyczne laboratorium diagnostyczne wykonujące diagnostykę zakażenia wirusem SARS-CoV-2 do systemu teleinformatycznego.


Więcej informacji znajduje się na stronie Straży Granicznej.Samoloty

Zgodnie z rozporządzeniem Prezesa Rady Ministrów, połączenia lotnicze między Polską a Szwecją były zawieszone przez wiele miesięcy. Linia lotnicza WizzAir znalazła jednak nieścisłości w przepisach, według których samoloty mogą startować z Polski do Szwecji i faktycznie co najmniej jedno tego typu połączenie było dostępne. Jakiś czas temu Szwecja zniknęła już z listy krajów, z którymi połączenia lotnicze nie funkcjonują i teraz możemy cieszyć się lotami. Tanie linie lotnicze oferują takie trasy:


WizzAir:

Gothenburg Landvetter <-> Gdańsk, Warszawa Chopin

Malmö <-> Gdańsk, Katowice, Warszawa Chopin

Stockholm Skavsta <-> Gdańsk, Katowice, Kraków, Warszawa Chopin, Wrocław


Ryanair:

Gothenburg Landvetter <-> Gdańsk, Katowice, Kraków, Warszawa Modlin

Växjö Småland <-> Gdańsk

Malmö <-> Kraków

Stockholm Skavsta <-> Gdańsk, Kraków, Poznań, Warszawa Modlin


Podróże samolotem w czasach covid-19 są dużo mniej komfortowe niż zwykle. Pasażerowie mają wątpliwości co do obostrzeń, ponieważ w różnych liniach lotniczych i na różnych lotniskach wytyczne są nieco rozbieżne, a egzekucja ich przestrzegania także wygląda wszędzie inaczej. Bezwzględnie nale zy pamiętać o konieczności posiadania negwtywnego wyniku testu, a podczas lotów trzeba wypełniać dodatkowe formularze z danymi osobowymi, mające na celu kontrolę rozprzestrzeniania się wirusa. Zarówno na lotniskach, jak i przez cały czas trwania lotu, należy zakrywać usta i nos. No cóż, siedzenie z dużą ilością osób w jednym pomieszczeniu, cały czas w maseczce na twarzy, nie wydaje się szczególnie komfortowym sposobem podróżowania. Zwłaszcza, gdy weźmiemy pod uwagę ilość miejsca dla pasażera w najpopularniejszych liniach lotniczych.

Dlatego ja, z wyżej wymienionych przyczyn, wolę podróżować promem.Promy

Niewiele osób wie o tym, że połączeń promowych między Polską a Szwecją, jest całkiem sporo. Są to:


Unity Line:

Świnoujście <–> Ystad

Świnoujście <–> Trelleborg


TT-Line:

Świnoujście <-> Trelleborg


Polferries:

Gdańsk <-> Nynäshamn

Świnoujście <-> Ystad


Stena Line:

Gdynia <–> Karlskrona


Ja zwykle korzystam z linii promowych Unity Line, więc na ich przykładzie opowiem Wam jak wygląda podróż promem w czasach covid-19.


Promy Unity Line pływają zarówno w dzień, jak i w nocy. My korzystamy zwykle z połączeń nocnych Ystad <-> Świnoujście, gdyż jest to niesamowicie wygodne. Prom nocą płynie nieco dłużej niż w dzień, bo aż 9 godzin, ale jest to nasz czas na wypoczynek i sen, dzięki czemu podróż staje się prawie nieodczuwalna.

Przy rezerwacji rejsu nocnego najwygodniejszą opcją jest wykupienie kabiny. Zresztą, polecam takie rozwiązanie także na rejs dzienny, szczególnie w czasach korony, ponieważ dzięki kabinie nie musimy mieć bezpośredniego kontaktu z nikim na promie – po prostu wychodzimy z auta i udajemy się prosto pod drzwi z naszym numerkiem. Tam czeka na nas coś w rodzaju pokoju hotelowego, bo każda kabina ma łóżka, stolik, krzesło i łazienkę.Stojąc w samochodzie w kolejce do wjazdu prom, przy sprawdzaniu biletów, wszystkim pasażerom zostanie zmierzona temperatura ciała bezdotykowym termometrem. Osoby o podwyższonej temperaturze ciała nie zostaną wpuszczone na pokład, więc nie wybierajcie się w podróż z jakimikolwiek objawami choroby.


Na promie, w miejscach, gdzie niemożliwe jest zachowanie dystansu, obowiązuje nakaz zakrywania nosa i ust. W Szwecji nie ma takiego obowiązku, więc pamiętajcie o zaopatrzeniu się w maseczki, gdy wybieracie się do Polski. W razie czego, maseczki jednorazowe można zakupić w recepcji na pokładzie. Obowiązek noszenia maseczek jest ściśle przestrzegany i egzekwowany przez obsługę, jak i przez wszystkich pasażerów. Zakrywanie nosa i ust nie obowiązuje w restauracjach oraz kafeteriach na promach, ale jest tam za to ograniczenie dotyczące ilości osób, więc niektóre stoliki są wyłączone z użytku. Wyłączone z użycia są też przestrzenie samoobsługowe, w tym bary sałatkowe, szwedzkie bufety oraz dozowniki do samodzielnego nalewania napojów.


Sklepy na pokładach promów działają normalnie, ale oczywiście obowiązuje w nich noszenie maseczek na twarzy oraz rękawiczek ochronnych. Kasjerzy chronieni są grubą pleksą, więc wytężajcie uszy, ponieważ zza maseczki i warstwy plastiku, często ich po prostu… nie słychać ;)


Z tego, co zauważyłam, to dodatkowe obostrzenia na promach są traktowane przez załogę i personel promów Unity Line bardzo poważnie. Znacznie zwiększono częstotliwość sprzątania i dezynfekcji powierzchni płaskich, a kabiny są dezynfekowane po każdym użyciu. Dosłownie na każdym rogu stoją dozowniki z płynem do dezynfekcji rąk oraz pudełka z jednorazowymi rękawiczkami. Niestety, musimy liczyć się też z tym, że niektóre drogi przejścia będą zamknięte, ponieważ wszystko zorganizowane jest tak, aby załoga i pasażerowie nie musieli korzystać z tych samych wind czy klatek schodowych.


Tutaj znajdziecie podstronę serwisu Unity Line, na której są wszystkie aktualności w temacie covid-19, a tutaj i tutaj spis i zdjęcia procedur oraz środków prewencyjnych stosowanych na promach Unity Line w związku z pandemią.


Promy Unity Line kojarzyły mi się zawsze z licznymi imprezami, festiwalami i innymi atrakcjami organizowanymi na środku morza. Obecnie, z wiadomych przyczyn, nie ma to miejsca, ale wciąż podczas rejsu można pójść do sklepu, zjeść smaczną kolację czy wypić drinka (byle nie przy barze ;)). My jednak, zaraz po wyjściu z auta, idziemy do kabiny, by tam spokojnie i z dala od innych, przeczekać godziny rejsu i właśnie ten brak przymusu obcowania z innymi pasażerami cenię sobie najbardziej w podróżowaniu promem.Samochód

Jeśli wybieracie się z Polski do Szwecji, to jest jeszcze jeden ogromny plus podróży promem – możecie zabrać do Szwecji swój samochód czy rowery. O ile w szwedzkich miastach najłatwiej jest poruszać się rowerami, ewentualnie elektrycznymi hulajnogami czy komunikacją miejską, o tyle po kraju najbardziej optymalnie jest poruszać się samochodem. Szwecja ma bardzo gęstą sieć dobrze utrzymanych i bezpłatnych dróg, więc mając swój samochód, na pewno zobaczycie więcej!


Za zabraniem się do Szwecji autem, stoi również inny istotny argument – bezpieczeństwo. Dzięki temu nie trzeba używać środków transportu zbiorowego, co przyczynia się do zmniejszenia rozprzestrzeniania się koronawirusa i nie stawia nas w niebezpiecznych sytuacjach bezpośredniego kontaktu z innymi pasażerami.


Jeśli z jakichś powodów, wolicie nie korzystać z promu i wybrać się do Szwecji drogą lądową, to śmiało możecie przejechać samochodem przez Niemcy i Danię. Oba kraje wymagają zaświadczenia o negatywnym wyniku testu na covid. Należy jednak pamiętać o dwóch rzeczach: że jest to dość czasochłonna i męcząca podróż (ze Szczecina do Malmö mamy 9 godzin ciągłej jazdy) oraz że przeprawa samochodem przez most nad Sundem jest dosyć kosztowna – to 58 euro w jedną stronę, o ile nie wykupicie abonamentu (cennik tutaj).


Paliwo w Szwecji jest niewiele droższe niż w Polsce, jednak pamiętajcie, aby samochód był sprawny, ponieważ usługi mechaniczne kosztują tu nawet dziesięciokrotnie więcej niż w Polsce.


Obostrzenia w Szwecji i w Polsce

W Szwecji nie ma żadnych inwazyjnych obostrzeń w kwestii koronawirusa. Obowiązują jedynie zalecenia dotyczące trzymania bezpiecznego dystansu w miejscach publicznych, niewychodzenia z domu przy jakichkolwiek objawach choroby, kichania oraz kaszlenia w zgięcie łokcia oraz częstego mycia rąk. Zaleca się też unikanie korzystania z publicznego transportu oraz unikanie dużych skupisk ludzi. Zalecane jest używanie maseczek w komunikacji publicznej w godzinach szczytu, a w niektórych regionach w komunikacji o każdej porze. W Szwecji nie obowiązuje kwarantanna dla osób przyjeżdżających z krajów UE i wybranych państw spoza UE.


Więcej o covid-19 w Szwecji po angielsku.


W Polsce natomiast najważniejszym obostrzeniem jest nakaz zakrywania nosa i ust w przestrzeniach publicznych oraz utrzymywanie co najmniej 1,5-metrowej odległości między ludźmi. Kwarantanna dotyczy osób, które przekraczają granicę RP stanowiącą zewnętrzną granicę UE oraz osób przekraczających polską granicę w ramach strefy Schengen, dowolnym środkiem transportu oraz pieszo, chyba że posiadają negtywny wynik testu.


Więcej o obostrzeniach w Polsce.


Więcej tipów dla turystów w Szwecji znajdziecie w tym artykule:

11 Najczęstszych Błędów Polskich Turystów w Szwecji