• Nowa w Szwecji

Podróże Szwecja <-> Polska w Czasach Covid-19 (Samolot Czy Prom?)

Nasz zapał do podróżowania ucierpiał w tym roku z wiadomych względów i wiele osób odkłada swoje plany podboju świata na później. Jednak podróże między Polską a Szwecją są specyficzne, ponieważ w dużej większości są to podróże wynikające z konieczności – w Szwecji mieszka i pracuje ponad sto tysięcy Polaków! Niezależnie od tego, czy są to podróże służbowe czy odwiedziny u rodziny, w dzisiejszych czasach wyglądają one nieco inaczej. Jak więc podróżuje się między Polską a Szwecją w czasach pandemii?Samoloty

Zgodnie z rozporządzeniem Prezesa Rady Ministrów, połączenia lotnicze między Polską a Szwecją były zawieszone od wielu miesięcy. Linia lotnicza WizzAir znalazła jednak nieścisłości w przepisach, według których samoloty mogą startować z Polski do Szwecji i faktycznie co najmniej jedno tego typu połączenie było dostępne. Jakiś czas temu Szwecja zniknęła już z listy krajów, z którymi połączenia lotnicze nie funkcjonują i od kilku dni możemy cieszyć się lotami. Tanie linie lotnicze oferują takie trasy:


WizzAir:

Gothenburg Landvetter <-> Gdańsk, Warszawa Chopin

Malmö <-> Gdańsk, Katowice, Warszawa Chopin

Stockholm Skavsta <-> Gdańsk, Katowice, Kraków, Warszawa Chopin, Wrocław


Ryanair:

Gothenburg Landvetter <-> Gdańsk, Katowice, Kraków, Warszawa Modlin

Växjö Småland <-> Gdańsk

Malmö <-> Kraków

Stockholm Skavsta <-> Gdańsk, Kraków, Poznań, Warszawa Modlin


Podróże samolotem w czasach covid-19 są dużo mniej komfortowe niż zwykle. Pasażerowie mają wątpliwości co do obostrzeń, ponieważ w różnych liniach lotniczych i na różnych lotniskach wytyczne są nieco rozbieżne, a egzekucja ich przestrzegania także wygląda wszędzie inaczej. Podczas niektórych lotów trzeba wypełniać dodatkowe formularze z danymi osobowymi, mające na celu kontrolę rozprzestrzeniania się wirusa, ale jedno jest pewne – zarówno na lotniskach, jak i przez cały czas trwania lotu, należy zakrywać usta i nos. No cóż, siedzenie z dużą ilością osób w jednym pomieszczeniu przy zamkniętym obiegu powietrza, w dodatku cały czas w maseczce na twarzy, nie wydaje się szczególnie komfortowym sposobem podróżowania. Zwłaszcza, gdy weźmiemy pod uwagę ilość miejsca dla pasażera w najpopularniejszych liniach lotniczych.

Dlatego ja, z wyżej wymienionych przyczyn, wolę podróżować promem.Promy

Niewiele osób wie o tym, że połączeń promowych między Polską a Szwecją, jest całkiem sporo. Są to:


Unity Line:

Świnoujście <–> Ystad

Świnoujście <–> Trelleborg


TT-Line:

Świnoujście <-> Trelleborg


Polferries:

Gdańsk <-> Nynäshamn

Świnoujście <-> Ystad


Stena Line:

Gdynia <–> Karlskrona


Ja zwykle korzystam z linii promowych Unity Line, więc na ich przykładzie opowiem Wam jak wygląda podróż promem w czasach covid-19.


Promy Unity Line pływają zarówno w dzień, jak i w nocy. My korzystamy zwykle z połączeń nocnych Ystad <-> Świnoujście, gdyż jest to niesamowicie wygodne. Prom nocą płynie nieco dłużej niż w dzień, bo aż 9 godzin, ale jest to nasz czas na wypoczynek i sen, dzięki czemu podróż staje się prawie nieodczuwalna.

Przy rezerwacji rejsu nocnego najwygodniejszą opcją jest wykupienie kabiny. Zresztą, polecam takie rozwiązanie także na rejs dzienny, szczególnie w czasach korony, ponieważ dzięki kabinie nie musimy mieć bezpośredniego kontaktu z nikim na promie – po prostu wychodzimy z auta i udajemy się prosto pod drzwi z naszym numerkiem. Tam czeka na nas coś w rodzaju pokoju hotelowego, bo każda kabina ma łóżka, stolik, krzesło i łazienkę.Stojąc w samochodzie w kolejce do wjazdu prom, przy sprawdzaniu biletów, wszystkim pasażerom zostanie zmierzona temperatura ciała bezdotykowym termometrem. Osoby o podwyższonej temperaturze ciała nie zostaną wpuszczone na pokład, więc nie wybierajcie się w podróż z jakimikolwiek objawami choroby.


Na promie, w miejscach, gdzie niemożliwe jest zachowanie dystansu, obowiązuje nakaz zakrywania nosa i ust. W Szwecji nie ma takiego obowiązku, więc pamiętajcie o zaopatrzeniu się w maseczki, gdy wybieracie się do Polski. W razie czego, maseczki jednorazowe można zakupić w recepcji na pokładzie. Obowiązek noszenia maseczek jest ściśle przestrzegany i egzekwowany przez obsługę, jak i przez wszystkich pasażerów. Zakrywanie nosa i ust nie obowiązuje w restauracjach oraz kafeteriach na promach, ale jest tam za to ograniczenie dotyczące ilości osób, więc niektóre stoliki są wyłączone z użytku. Wyłączone z użycia są też przestrzenie samoobsługowe, w tym bary sałatkowe, szwedzkie bufety oraz dozowniki do samodzielnego nalewania napojów.


Sklepy na pokładach promów działają normalnie, ale oczywiście obowiązuje w nich noszenie maseczek na twarzy oraz rękawiczek ochronnych. Kasjerzy chronieni są grubą pleksą, więc wytężajcie uszy, ponieważ zza maseczki i warstwy plastiku, często ich po prostu… nie słychać ;)


Z tego, co zauważyłam, to dodatkowe obostrzenia na promach są traktowane przez załogę i personel promów Unity Line bardzo poważnie. Znacznie zwiększono częstotliwość sprzątania i dezynfekcji powierzchni płaskich, a kabiny są dezynfekowane po każdym użyciu. Dosłownie na każdym rogu stoją dozowniki z płynem do dezynfekcji rąk oraz pudełka z jednorazowymi rękawiczkami. Niestety, musimy liczyć się też z tym, że niektóre drogi przejścia będą zamknięte, ponieważ wszystko zorganizowane jest tak, aby załoga i pasażerowie nie musieli korzystać z tych samych wind czy klatek schodowych.


Tutaj znajdziecie podstronę serwisu Unity Line, na której są wszystkie aktualności w temacie covid-19, a tutaj spis procedur oraz środków prewencyjnych stosowanych na promach Unity Line w związku z pandemią.


Promy Unity Line kojarzyły mi się zawsze z licznymi imprezami, festiwalami i innymi atrakcjami organizowanymi na środku morza. Obecnie, z wiadomych przyczyn, nie ma to miejsca, ale wciąż podczas rejsu można pójść do sklepu, zjeść smaczną kolację czy wypić drinka (byle nie przy barze ;)). My jednak, zaraz po wyjściu z auta, idziemy do kabiny, by tam spokojnie i z dala od innych, przeczekać godziny rejsu i właśnie ten brak przymusu obcowania z innymi pasażerami cenię sobie najbardziej w podróżowaniu promem.Samochód

Jeśli wybieracie się z Polski do Szwecji, to jest jeszcze jeden ogromny plus podróży promem – możecie zabrać do Szwecji swój samochód czy rowery. O ile w szwedzkich miastach najłatwiej jest poruszać się rowerami, ewentualnie elektrycznymi hulajnogami czy komunikacją miejską, o tyle po kraju najbardziej optymalnie jest poruszać się samochodem. Szwecja ma bardzo gęstą sieć dobrze utrzymanych i bezpłatnych dróg, więc mając swój samochód, na pewno zobaczycie więcej!


Za zabraniem się do Szwecji autem, stoi również inny istotny argument – bezpieczeństwo. Dzięki temu nie trzeba używać środków transportu zbiorowego, co przyczynia się do zmniejszenia rozprzestrzeniania się koronawirusa i nie stawia nas w niebezpiecznych sytuacjach bezpośredniego kontaktu z innymi pasażerami.


Jeśli z jakichś powodów, wolicie nie korzystać z promu i wybrać się do Szwecji drogą lądową, to śmiało możecie przejechać samochodem przez Niemcy i Danię. Oba kraje na tę chwilę nie wymagają kwarantanny od turystów przybywających z Polski. Należy jednak pamiętać o dwóch rzeczach: że jest to dość czasochłonna i męcząca podróż (ze Szczecina do Malmö mamy 9 godzin ciągłej jazdy) oraz że przeprawa samochodem przez most nad Sundem jest dosyć kosztowna – to 58 euro w jedną stronę, o ile nie wykupicie abonamentu (cennik tutaj).


Paliwo w Szwecji jest niewiele droższe niż w Polsce, jednak pamiętajcie, aby samochód był sprawny, ponieważ usługi mechaniczne kosztują tu nawet dziesięciokrotnie więcej niż w Polsce.


Obostrzenia w Szwecji i w Polsce

W Szwecji nie ma żadnych inwazyjnych obostrzeń w kwestii koronawirusa. Obowiązują jedynie zalecenia dotyczące trzymania bezpiecznego dystansu w miejscach publicznych, niewychodzenia z domu przy jakichkolwiek objawach choroby, kichania oraz kaszlenia w zgięcie łokcia oraz częstego mycia rąk. Zaleca się też unikanie korzystania z publicznego transportu oraz unikanie dużych skupisk ludzi. W Szwecji nie obowiązuje kwarantanna dla osób przyjeżdżających z krajów UE i wybranych państw spoza UE.


Więcej o covid-19 w Szwecji po angielsku.


W Polsce natomiast najważniejszym obostrzeniem jest nakaz zakrywania nosa i ust w zamkniętych przestrzeniach publicznych w sytuacji, gdy nie można utrzymać co najmniej 1,5-metrowej odległości. Kwarantanna nie dotyczy osób, które przekraczają granicę RP stanowiącą zewnętrzną granicę UE.


Więcej o obostrzeniach w Polsce.


Więcej tipów dla turystów w Szwecji znajdziecie w tym artykule:

11 Najczęstszych Błędów Polskich Turystów w Szwecji

3,478 wyświetlenia

INSTAGRAM @new_in_sweden

FACEBOOK

BLOG: SZWECJA, SKANDYNAWIA, EMIGRACJA, HYGGE, LAGOM, MALMÖ, MALMO, MALMOE, SKÅNE, SKANE, SKANIA, ZWIEDZANIE, CO ZOBACZYĆ W MALMO, ZWIEDZANIE MALMO, ATRAKCJE MALMO

© Copyright Nowa w Szwecji