• Nowa w Szwecji

Midsommar, Noc Kupały i Noc Świętojańska - Czym Się Różnią?

Przesilenie letnie na półkuli północnej to moment maksymalnego wychylenia osi obrotu Ziemi w kierunku Słońca, gdy biegun północny jest bliżej Słońca niż południowy. Słońce w tym dniu góruje w zenicie na szerokości zwrotnika Raka. Przesilenie letnie na półkuli północnej występuje w okolicach 20-21 czerwca i od wieków budzi wiele emocji jako wyjątkowy okres roku - czas rozkwitu natury, płodności i miłości.Każdy lud na Ziemi od zarania dziejów świętował okres przesilenia letniego na swój sposób. W tym wpisie wyróżnię dla Was trzy celebracje, wszystkie związane z letnim przesileniem i często mylone.


Noc Kupały

Noc Kupały, zwana też Ivana-Kupala, to święto słowiańskie wywodzące się z tradycji przedchrześcijańskich. Świętowane jest zawsze w najkrótszą noc w roku. W 2020 roku przypada ona 21 czerwca. Tego dnia o godz. 18.38 oś obrotu Ziemi będzie wychylona maksymalnie w kierunku Słońca. Dzięki temu dzień w Warszawie potrwa aż 16 godzin i 46 minut. To właśnie noc, w którą dawnym Słowianom puszczały hamulce obyczajowe - tańce wokół ogniska, skoki przez słup ognia, wróżby, puszczanie wianków na wodzie to rytuały, które znamy z książek i słowiańskiej tradycji. Nie sposób nie wspomnieć o zapuszczaniu się do lasu na poszukiwania kwiatu paproci - wszystko składa się na pełny obraz Nocy Kupały, gdy wspomnimy, że paproć...nie kwitnie.


Noc Świętojańska

Noc Świętojańska to chrześcijańskie święto obchodzone zawsze 23 czerwca, czyli w wigilię (w przeddzień) dnia świętego Jana Chrzciciela. Powstało jako wymysł chrześcijańskich duchownych, którzy próbowali zatrzeć pamięć o pogańskich obrzędach Kupały, zastępując starosłowiańskie święto płodności nowym, chrześcijańskim. Nazwa zakorzeniła się w polskiej tradycji, jednak obrządki podczas kupalnocki nie zniknęły.

Sobótka

Sobótka to nazwa Nocy Kupały, która powstała od "sabatu" i pogańskich obrzędów, jakie odbywały się w tę noc. Jest to nieco lekceważąca nazwa, którą używali duchowni, próbujący umniejszyć pogańskiej tradycji.


Midsommar

Midsommar to święto o tej samej genezie, co nasza rodzima kupalnocka, z tym, że obchodzone w północnej Europie. Do dzisiaj jest to jedno z ważniejszych szwedzkich świąt i przypada zawsze między 20 a 26 czerwca. Największe celebracje odbywają się w wigilię Midsommar, czyli w Midsommarafton, który przypada zawsze w piątek między 19 a 25 czerwca. Ten dzień to "czerwony dzień" w szwedzkim kalendarzu, czyli jest wolny od pracy, a sklepy mają zmienione godziny otwarcia.Jeśli chcielibyście zobaczyć jak wyglądają obchody Midsommar w Szwecji, to zapraszam na mój Instagram!

1768 wyświetleń