• Nowa w Szwecji

LGBT w Szwecji. Można? Można.

Warto pokazać, że istnieją społeczeństwa, w których prawa wszystkich ludzi są szanowane. Szwecja uznawana jest za jeden z najbardziej liberalnych krajów w kwestii praw osób LGBT. Z okazji 17 maja, Międzynarodowego Dnia Przeciw Homofobii, Bifobii i Transfobii, (IDAHOT 2020), opowiadam Wam o sytuacji osób LGBT+ tutaj, gdzie mieszkam.

Szwecja jest pierwszym krajem na świecie, który usunął homoseksualizm z listy chorób - było to w 1979 roku. Kontakty homoseksualne są legalne w Szwecji od 1 lipca 1944 roku.


W 1995 w Szwecji zalegalizowano związki partnerskie par tej samej płci. Dawały one większość (dokładnie 91%) praw z tych, jakie mają małżeństwa. 1 maja 2009 w życie weszła ustawa o małżeństwach jednopłciowych.


1 lutego 2003 Szwecja umożliwiła parom tej samej płci adopcję dzieci bez żadnych ograniczeń. Takie samo prawo ma każda samotna osoba bez względu na swoją orientację seksualną. 1 lipca 2005 weszło w życie prawo dające parom lesbijek dostęp do sztucznego unasienniania w szpitalach publicznych.

1 lipca 1972 Szwecja stała się pierwszym krajem na świecie, który zezwolił na prawną zmianę płci osobom transseksualnym oraz zapewnił im darmową terapię hormonalną.


Badania przeprowadzone w 2006 na zlecenie Unii Europejskiej wykazały, iż 71% Szwedów popiera legalizację małżeństw osób tej samej płci, a 51% nadanie praw adopcyjnych osobom homoseksualnym.


Szwedzki kościół protestancki jest jednym z najbardziej otwartych wobec par homoseksualnych kościołów na świecie. Od 1997 rozpoczął udzielanie błogosławieństw parom homoseksualnym. W 2005 zadecydował o udzielaniu ślubów osobom tej samej płci i praktykowane jest to od 2008 roku. Szwedzki kościół aktywnie wspiera prawa osób LGBT, a podczas obchodów tygodnia Pride, w kościołach udzielane są "drop-in weddings", czyli śluby bez konieczności wcześniejszej rezerwacji terminu. Ramię w ramię z Kościołem Protestanckim idą... Sataniści, którzy są oficjalnym związkiem wyznaniowym w Szwecji. Stowarzyszenie Satanistów walczy o równość praw wszystkich ludzi oraz propaguje racjonalistyczne i naukowe podejście do życia.


Szwedzkie prawo gwarantuje ogólny zakaz dyskryminacji, m. in. ze względu na orientację seksualną. Został on zawarty w konstytucji, kodeksie karnym (gdzie zakazuje się homofobicznych wypowiedzi, tzw. mowy nienawiści) i w kodeksie pracy. Szwedzkie przepisy prawne przyznają osobom prawo do ubiegania się o azyl polityczny z powodu prześladowań przez wzgląd na orientację seksualną lub tożsamość płciową we własnym kraju.


Zobacz jak wyglądały obchody miesiąca Pride w Malmö w czerwcu 2018 roku:


źródła:

sweden.se

wikipedia.org

pl.wikipedia.org


2724 wyświetlenia