• Nowa w Szwecji

Co łączy Wikingów z łączem Bluetooth, czyli 3 ciekawostki z czasów Wikingów


1. Trelleborg

Znasz tę nazwę? No tak, to nieduże miasto i port, z którego można dostać się promem na drugą stronę Bałtyku. Tak naprawdę jednak "trelleborgen" to nazwa okrągłej, drewnianej, wikińskiej fortecy. Na terenie Szwecji i Danii można obecnie zwiedzić 8 muzeów powstałych na wykopaliskach "trelleborgów". W samym mieście Trelleborg, gród odkryto dopiero w 1988 roku, obecnie jego rekonstrukcja oraz muzeum znane są pod niezbyt oryginalną nazwą "Trelleborgen".

2. Bluetooth

Nazwa tego sposobu przesyłu cyfrowych danych pochodzi od Haralda Sinozębego (szw. Harald Blåtand, ang. Harald Bluetooth), króla Danii i Norwegii, panującego w X wieku, który wprowadził chrześcijaństwo do Skandynawii oraz miał niebywałe zapędy imperialistyczne (próbował POŁĄCZYĆ podbite ziemie w jedno dobrze funkcjonujące królestwo). To właśnie za jego czasów wybudowano większość "trelleborgów", a szwedzcy archeolodzy wskazują, że najprawdopodobniej pochowany został w kościele w... Wiejkowie (woj. zachodniopomorskie, gmina Wolin, powiat Kamień). Symbol łącza Bluetooth, wymyślony w 1997 roku, to hybryda runicznego zapisu inicjałów Haralda: H (ᚼ) oraz B (ᛒ). Zrobiłam Ci dzień?😉

3. Hełmy z rogami

Zapomnij, Wikingowie nigdy nie nosili czegoś takiego. To romantyczny wymysł artystów, oparty prawdopodobnie na starożytnej mitologii, który zapoczątkował Gustav Malström - żyjący na przełomie XIX i XX wieku ilustrator "Sagi o Frithjofie". I właśnie tam odleciał z rogatymi hełmami. Zakłamany wizerunek "barbarzyńskich" wojowników zadomowił się w naszych głowach na dobre, utrwalony przez malarzy oraz... Hollywood. Tymczasem Wikingowie na głowach nosili wełniane lub skórzane czapki, a podczas walki żelazne hełmy bez żadnych zbędnych elementów. Z bydlęcych rogów zaś pili podczas uczt. Słyszałam, że to wikińskie picie z jednego roga było początkiem filozofii "lagom" - każdy po kolei musiał wypić nie za mało i nie za dużo - dokładnie tyle, aby wystarczyło dla wszystkich.

I co, ciekawe? 😉 To daj lajka i podziel się z innymi!👍🏼

370 wyświetleń