• Nowa w Szwecji

Aplikacje Mobilne Niezbędne w Szwecji

Szwecja aplikacjami stoi - obecnie przez apki można załatwić w Szwecji niemalże wszystko. Poczynając od spraw urzędowych, na zakupach kończąc, tutaj do wszystkiego znajdziecie aplikację. Oto lista mobilnych apek, bez których nie można obyć się w tym skandynawskim kraju - zarówno dla turystów, jak i dla tych, którzy się już nieco zasiedzieli.Język

Google Translate

To oczywista oczywistość w każdej zagranicznej podróży. Należy jednak pamiętać, że język polski nie jest językiem germańskim, a więc jego gramatyka jest zupełnie inna niż w języku szwedzkim. Dlatego gorąco polecam tłumaczenia szwedzki - angielski - szwedzki. Google dużo lepiej sobie radzi między tymi dwoma językami i daje prawie 100-procentową gwarancję poprawnego gramatycznie tłumaczenia. Wiedzieliście, że w Google Translate można już tłumaczyć głos, a nawet całe konwersacje?

Duolingo

To aplikacja do nauki języków, ale dzięki niej poznacie najbardziej przydatne w Szwecji zwroty, powiedzenia oraz nauczycie się na nie odpowiadać i reagować.Transport

Google Maps

Bez nawigacji nie ma życia! Google Maps obsługują trasy dla samochodów, rowerów, pieszych, transport publiczny, a nawet... elektryczne hulajnogi. I całkiem nieźle im to wychodzi!

SJ

Oficjalna aplikacja szwedzkich kolei. Umożliwia wyszukanie trasy, zakup biletu na pociąg oraz informuje o ewentualnych opóźnieniach.

Swedavia

Aplikacja ta pozwala na monitoring lotów na prawie wszystkich szwedzkich lotniskach.

Regionalne aplikacje transportowe

Obsługują całą komunikację w danych regionach - pociągi, autobusy, tramwaje i inne kolektywne środki transportu. Można zaplanować w nich trasę oraz zakupić bilety. Sprawdźcie jakie aplikacje działają w regionie, w którym akurat jesteście. Przykłady:

Sztokholm - SL

Västra Götaland i Göteborg - Västtrafik

Skåne i Malmö - Skånetrafiken

Aplikacje lokalne

Pozwalają poruszać się w granicach poszczególnych miast na rowerach oraz elektrycznych skuterkach (hulajnogach). W przypadku Malmö są to:

Hulajogi - Lime, VOI, Tier, Circ

Rowery - Donkey Republic, Malmö by bike

Taksówki - Taxi Skåne, UBER

Sprawdźcie, jakie apki działają w mieście, w którym jesteście!Parkowanie

EasyPark, Parkster, APCOA

Parkowanie w szwedzkich miastach to nie lada wyzwanie, nie tylko ze względu na brak miejsc. Oznaczenia na parkingach są dość tajemnicze i nie są jasne dla większości turystów, a nawet samych mieszkańców Szwecji. Powyższe aplikacje pomogą Wam zlokalizować najbliższy parking oraz podpowiedzą jaka jest opłata i kiedy jest ona wymagana. Można w nich też wygodnie zapłacić za parking, i to dokładnie za tyle, ile na nim staliście - bez przepłacania. W razie kontroli, warto za szybą zostawić informację jakiej apki użyliście.Pogoda

W Szwecji niezbędna jest też dokładna aplikacja pogodowa. Tutaj pogoda zmienia się z minuty na minutę. U mnie najbardziej sprawdza się niemiecka apka Pogoda&Radar - bezbłędnie przewiduje drogę chmur na niebie przez najbliższe godziny.


Jedzenie

OnlinePizza, Hungrig, Foodora, Mat.se

To najpopularniejsze aplikacje pozwalające na zakup jedzenia na wynos z restauracji - z dostawą prosto do domu.

Karma

To świetna apka, której założeniem jest redukcja food waste. Kawiarnie i restauracje sprzedają w niej po dużo zaniżonych cenach jedzenie, którego nie zużyją. To również super opcja, aby zaoszczędzić na restauracyjnym jedzeniu, które w Szwecji, cóż, nie jest najtańsze.

Pincho Nation

Pinchos to sieć bardzo ciekawych restauracji, w których nie ma kelnerów. Jedzenie zamawia się wyłącznie przez dedykowaną aplikację. Porcje są malutkie, wszystko wygląda jak dla krasnoludków, ale dzięki temu można spróbować kilku dań.

Swoje aplikacje mają również inne popularne szwedzkie sieciówki, na przykład:

Max Express od Max Hamburgare

Sibylla

Espresso House


Zakupy

ICA, Willy's, Coop

To trzy najpopularniejsze w Szwecji sieci marketów, które prowadzą sprzedaż online - z dostawą do domu albo odbiorem w sklepie. Nawet jeśli nie macie zamiaru robić zakupów online, można w nich łatwo sprawdzić i porównać ceny produktów. Swoją aplikację ma nawet państwowa sieć sklepów monopolowych - Systembolaget.

Blocket, Tradera

To odpowiedniki polskiego OLX oraz Allegro. Znajdziecie tam absolutnie wszystko - od używanych rzeczy przez samochody i nieruchomości do ofert pracy.


Płacenie

Aplikacja banku

Jeśli macie konto w szwedzkim banku, koniecznie ściągnijcie apkę tego banku. Pozwala ona na robienie przelewów czy administrację kontem oraz kartą płatniczą. Aby ją mieć, potrzebne jest jednak...

BankID

Posiadając BankID oraz Mobilt BankID, załatwicie w Szwecji niemalże każdą sprawę bez ruszania się z sofy. To elektroniczna autoryzacja i weryfikacja wszelkich płatności, wniosków oraz logowania do większości serwisów - odpowiednik polskiego profilu zaufanego, ePUAP oraz podpisu kwalifikowanego w jednym. A jeśli macie już aplikację bankową oraz Mobilt BankID, to możecie mieć także...

Swish

To taki polski Blik, z tym, że o wiele bardziej popularny. Przelewy na numer telefonu są natychmiastowe i ogromnie ułatwiają życie. Swishem zapłacicie na bazarkach, podczas zakupów używanych rzeczy przez Blocket, wspomożecie bezdomnego, a także szybko oddacie znajomemu pieniądze za lunch.


Sprawy urzędowe

Kivra

To cyfrowa skrzynka pocztowa. Współpracuje ze szwedzkimi urzędami, ubezpieczycielami, dostawcami mediów czy bankami. Dostaje się na nią ważne pisma, faktury, a nawet PITy - przy jej użyciu można zrobić też rozliczenie podatkowe. Realna skrzynka pocztowa zaś unika tym samym przyjmowania niepotrzebnej makulatury.

Skatteverket, Försäkringskassan

Szwedzki Urząd Podatkowy oraz odpowiednik ZUSu również posiadają swoje aplikacje. Szczególnie przydatna jest apka Försäkringskassan - tam z poziomu aplikacji można szybko zgłosić VAB, czyli opiekę nad chorym dzieckiem w danym dniu.


Do tych "najpoważniejszych" aplikacji z końca listy niezbędny jest oczywiście szwedzki numer personalny. Jak widać, bez niego życie w Szwecji jest nieco trudniejsze. W pozostałych apkach wystarczą podstawowe dane - adres mailowy oraz dane karty płatniczej.


A Tobie, jaka aplikacja najbardziej przydaje się w Szwecji?


Może Cię zainteresować również:

11 Najczęstszych Błędów Polskich Turystów w Szwecji

Szwedzkie Savoir-Vivre, Czyli Czego Nie Robić w Szwecji

Przeprowadzka Do Szwecji - Od Czego Zacząć?

9663 wyświetlenia